Prečo sa zúčastním volieb do VÚC

Autor: Róbert Lemény | 14.10.2013 o 6:50 | (upravené 17.10.2013 o 21:07) Karma článku: 5,77 | Prečítané:  747x

Na voľby do VUC-ky sa niektorí z nás tešia s nádejou, že sa v Nitrianskej župe konečne niečo zmení k lepšiemu. Ľudia sú už z politiky znechutení. Ani sa im vôbec nedivím. Každú chvíľu sa dozvedáme o korupcii, machináciách, ale nikdy nebol žiadny politik zato odsúdený. Ale vráťme sa k voľbám do VÚC.Keď sa povie samosprávny kraj, väčšina z nás by nevedela povedať na čo slúži, aké sú kompetencie a čo je jeho hlavným poslaním. Župy pritom hospodária až s 1,14 miliardou eur a majú významné kompetencie. Od župných politikov záleží, aké budú v regiónoch stredné školy, nemocnice, domovy dôchodcov, divadlá, galérie či knižnice. Rozhodujú aj o peniazoch pre cesty druhej a tretej triedy.

O post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) sa bude uchádzať sedem kandidátov: Milan Belica, Regan Belovič, Róbert Dick, Tomáš Galbavý, Stanislav Kováč, Viliam Mokráň, Peter Oremus. Kandidáti z celého politického spektra s rôznymi volebnými sľubmi. Takže otázka znie: voliť, alebo nie?

Ja osobne voliť pôjdem a mám na to mnoho dôvodov. Hlavne preto že chcem mať čisté svedomie a ďalšie štyri roky budem vedieť, že som sa snažil ovplyvniť regionálnu politiku a urobil som všetko preto aby nám tu bolo dobre. Áno, ľahko sa nadáva od klávesnice, ale teraz je ten správny čas urobiť dôležitý krok a ísť voliť.

Belica raz vyhlásil do niektorého periodika: Za osem rokov som neurobil nič, čo by mohli na mňa vytiahnuť, čo by bolo v rozpore s morálkou alebo zákonmi. Teraz je to už 12 rokov čo je na poste župana a ja si osobne myslím že ten výrok je čiastočne pravdivý a to s malými zmenami. Ten výrok by mal znieť : Za 12 rokov som neurobil nič za čo by mohli byť občania na mňa hrdý. Robiť si kampaň na aute, ktoré patrí VÚC je tiež odvaha.

A ako to už býva tak si myslím že došiel čas na zmenu. Dosť ma zaujal hlavný slogan predvolebnej kampane Tomáša Galbavého "Otvorme župnú bránu". Keď sa nad tým trocha zamyslíme, tak zistíme že je to priam aktuálne. Nitriansky samosprávny kraj to nie je len Nitra. Na tento fakt doterajší župan nejak často zabúda.

Už pár dní sledujem ako sa ktorý kandidát prejavuje a môj víťaz je určite Tomáš Galbavý. A to preto že má všetky predpoklady schopného manažéra, ktorý dokáže pomôcť svojmu kraju. Tomáš Galbavý spojil ľudí už pred samotnými voľbami. Spojil strany „nejednotnej pravice (NOVA, OKS, SDKÚ-DS, SAS)" s maďarskými stranami MOST-HÍD a SMK-MKP v jedno. Má ale aj charakterové a morálne vlastnosti, ktoré potrebuje dobrý politik k tomu, aby sa mu náhodou z funkcie a zo zverených právomocí nezatočila hlava.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?