Kam pôjdu peniaze z predaja emisných kvot?

Autor: Róbert Lemény | 8.11.2012 o 17:40 | Karma článku: 10,55 | Prečítané:  267x

Naša jednofarebná vláda včera schválila nový spôsob prerozdeľovania emisných kvót firmám, ktorý by mal platiť od januára 2013. Takže prvé čo mi prišlo na um bolo, že kam sa podejú výnosy z predaja. Už na včerajšej tlačovej besede nám sľubovali transparentný predaj za prijateľnú cenu. Len si neviem predstaviť kto určí, čo je to prijateľná cena.

 

 

V minulosti  za tonu zaplatila garážová firma Interblue Group 5,05 €, keď jej v roku 2008 minister Ján Chrbet (SNS) predal 15 miliónov emisných povoleniek. Vtedy okolité krajiny predávali emisie okolo 10 € za tonu. Na tomto obchode prišla naša krajina zhruba o okolo 70 miliónov €.Na začiatku tohto roka sa tona emisií predávala za približne asi za dve eurá. No podľa najnovších informácií sa dnes pohybuje cena nižšie ako jedno euro.

Španielska vláda ich chce od nás kúpiť 22 miliónov z 27 miliónového balíka, obchod sprostredkúva Európska banka pre obnovu a rozvoj. Zatiaľ však nikto nevie koľko peňazí z tohto obchodu získame, nakoľko cena týchto emisných povoleniek (AAU) neustále klesá, nakoľko aj ostatné štáty majú veľké prebytky týchto kvót.

Vláda tvrdí, že až tri pätiny výnosov majú byť použité na projekty pre firmy, ktoré si tieto emisné kvóty kúpili. Podľa môjho názoru peniaze z predaja skončia skôr, či neskôr v štátnom rozpočte na zakrytie jeho deficitu. Však už teraz nieje na zvýšenie platov učiteľov, súdnych úradníkov, lekárov a kto ešte vie aká organizácia sa vláde ešte do konca tohto roka stihne ohlásiť ohľadom platov. Vláda bude nútená nájsť pre nich peniaze, takže peniaze z výnosov si takpovediac prejeme.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?