Chceme zánik mimovládnych organizácií?

Autor: Róbert Lemény | 7.11.2012 o 14:40 | Karma článku: 7,80 | Prečítané:  806x

Len tak pre začiatok, mimovládne organizácie sú svojpomocné združenia chorých, postihnutých a hendikepovaných, kresťanské charitatívne organizácie, patronátne nadácie a občianske združenia, združujúce a servisné organizácie, iné zdravotnícke a sociálne iniciatívy a pod. To znamená že nie sú súčasťou štátneho aparátu, ale môžu uzatvárať dohody so štátnymi inštitúciami. Ich cieľom nie je vytvárať zisk, ktorý by sa mal rozdeliť medzi majiteľov, ale zisk sa vracia späť do programov, ktoré súvisia s poslaním organizácie.

A preto nerozumiem snahe ministerstva obmedziť veľmi dôležitý zdroj financovania mimovládnych organizácií, ktoré sledujú pre verejnosť prospešné ciele. Neviem či si neuvedomujú, ale zníženie podielu dane spolu s poklesom ziskov spoločností v dôsledku celosvetovej hospodárskej krízy spôsobí rapídne zníženie zdrojov, ktoré mimovládnym neziskovým organizáciám plynú z tohto mechanizmu. Mechanizmus poukazovania 2-% podielu zo zaplatenej dane fyzickými a právnickými osobami je jeden z najtransparentnejších a technicky najlepšie fungujúcich mechanizmov podpory aktivít vo verejnom záujme.

Momentálne môže právnická osoba poukázať 1,5 % zo svojej dane z príjmu. Má možnosť poskutnúť aj 2 % , ale to len v prípade, ak 0,5 % poskytne ako dar. Podľa návrhu ministerstva sa má postupne tento percentuálny podiel z daní právnickych osôb postupne znižovať a v roku 2020 má klesnúť už len na 0,5 %.

Takže dúfam, že nielen mne sa pozdáva tento tento postup za likvidačný. Stále sa zaoberám otázkou, prečo treba v našej krajine rušiť, alebo meniť to čo prináša úžitok tým, čo to tak veľmi potrebujú. Nie je niečo choré v tomto štáte? Už si len neviem predstaviť čo nám predostrú nabudúce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?